Pētījums! Roku dvieļi pret roku žāvētājiem
European Tissue Symposium (ETS) ir papīra roku dvieļu asociācija, kas pārstāv 90 % lielāko Eiropas papīra ražotāju. ETS ir dibināta 1971. gadā un atrodas Briselē.
Kopsavilkums par zinātnisko pētījumu: Nostāja par roku žāvēšanu. Elektriskie roku žāvētāji pret papīra roku dvieļiem.
Lai arī vispārējā pasaules iedzīvotāju informētība par nepieciešamo roku higiēnu turpina laika gaitā pieaugt, vēl joprojām lielākā daļa cilvēku nevar saprast, kāda ir efektīvākā un higiēniski piemērotākā metode roku žāvēšanai. ETS zinātniskie pētījumi ir pierādījuši, ka lietojot absorbējošus vienreizlietojamos roku dvieļus, tiek nodrošināti visaugstākie higiēnas standarti gan pašiem lietotājiem, gan sanitārajās telpās.
Rūpējoties par roku higiēnu, ir pierādīts, ka roku žāvētāji nav tik efektīvi mikrobu noņemšanā kā vienreizējie papīra roku dvieļi ar augstu absorbciju. Berzes iespaidā, kas notiek, kad rokas tiek slaucītas pret papīra roku dvieli, baktērijas tiek noņemtas no rokām daudz efektīvāk kā ar gaisa plūsmu no roku žāvētājiem. Vēl vairāk, zinātniskais pētījums ir pierādījis, ka siltās gaisa masas roku žāvētājos ne vien nenoņem mikrobus no rokām, bet gan tos pavairo. Gan uz cilvēka ādas, gan visā sanitārās telpas gaisā.
Rūpējoties par kopējo sanitārās telpas vidi un izplatītajiem mikrobiem tajā, pētījums pierādījis, ka visvairāk mikrobus telpā izplata, un kas svarīgi, pavairo no katra cilvēka žāvētajām rokām, ir “jet hand dryers” jeb tie roku žāvētāji, kuros rokas tiek ievietotas un žāvētas ar augstu gaisa spiedienu. Šie roku žāvētāji izplata mikrobus tālāk telpā līdz pat 1.5 metru rādiusā.
Tāpat tika veikt pētījums par to, kur visbiežāk tiek izvietoti roku žāvētāji, kas pūš gaisu no augšas uz leju. Un rezultāti parādīja, ka visbiežāk šāda veida roku žāvētāji tiek izvietoti 0,6 – 1,2 m augstumā no zemes. Visbiežāk sanāk, ka žāvējot rokas mikrobu plūsma nonāk bērnam tieši sejā.
Vēl viens veiktais pētījums pierādīja to, ka jet roku žāvētāji visvairāk izplata mikrobus gan telpā gan uz cilvēka organisma. Pētījuma pamatā tika ņemtas krāsas lāsītes, kas bija pielīdzinātas ūdens lāsītēm. (tās bija iekrāsotas, lai redzētu, kur tās nosēžas un paliek). Pētījums parādīja, ka žāvējot ar jet roku žāvētāju tās visvairāk izplatījās cilvēka krūšu rajonā. tāpat arī uz cilvēkiem, kas stāvēja blakus personai, kas žāvēja rokas. Tāpat arī pētījums pierādīja, ka pēc jet roku žāvētāja izmantošanas baktērijas bija atrodamas apkārtējā telpā 27 reizes vairāk, kā lietojot papīra dvieli. Un tās uzturējās apkārtējā telpā vēl 15 minūtes pēc roku žāvēšanas.1
1European Tissue Symposium, Nostāja par roku žāvēšanu. Elektriskie roku žāvētāji pret papīra roku dvieļiem, http://europeantissue.com/wp-content/uploads/2015/04/ETS-PP-Hygiene-WAD-JAD-November20152.pdf
- Pilnais pētījums (*.pdf, 201,58 KB)